Grammy winner Jon Batiste secretly married his partner Suleika Jaouad in February – Daily Mail

AMERICAN ROOTS MUSIC

Best American Roots Performance

“Cry” — Jon Batiste – WINNER

“Love And Regret” — Billy Strings

“I Wish I Knew How It Would Feel To Be Free” — The Blind Boys Of Alabama & Béla Fleck

“Same Devil” — Brandy Clark Featuring Brandi Carlile

“Nightflyer” — Allison Russell

His night: Jon Batiste, 35, was the biggest winner of the night as he earned five awards including top prize Album Of The Year for We Are

His night: Jon Batiste, 35, was the biggest winner of the night as he earned five awards including top prize Album Of The Year for We Are

His night: Jon Batiste, 35, was the biggest winner of the night as he earned five awards including top prize Album Of The Year for We Are

 

Best American Roots Song

“Cry” — Jon Batiste & Steve McEwan, songwriters (Jon Batiste) – WINNER 

“Avalon” — Rhiannon Giddens, Justin Robinson & Francesco Turrisi, songwriters (Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi)

“Call Me A Fool” — Valerie June, songwriter (Valerie June Featuring Carla Thomas) 

“Diamond Studded Shoes” — Dan Auerbach, Natalie Hemby, Aaron Lee Tasjan & Yola, songwriters (Yola)

“Nightflyer” — Jeremy Lindsay & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

 

Best Americana Album

Native Sons — Los Lobos – WINNER 

Downhill From Everywhere — Jackson Browne

Leftover Feelings — John Hiatt with The Jerry Douglas Band 

Outside Child — Allison Russell

Stand For Myself — Yola

 

Best Bluegrass Album

My Bluegrass Heart — Béla Fleck – WINNER 

Renewal — Billy Strings 

A Tribute To Bill Monroe — The Infamous Stringdusters

Cuttin’ Grass – Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions) — Sturgill Simpson

Music Is What I See — Rhonda Vincent

 

Best Traditional Blues Album

I Be Trying — Cedric Burnside – WINNER 

100 Years Of Blues — Elvin Bishop & Charlie Musselwhite

Traveler’s Blues — Blues Traveler 

Be Ready When I Call You — Guy Davis

Take Me Back — Kim Wilson

 

Best Contemporary Blues Album

662 — Christone “Kingfish” Ingram – WINNER 

Delta Kream — The Black Keys Featuring Eric Deaton & Kenny Brown

Royal Tea — Joe Bonamassa

Uncivil War — Shemekia Copeland

Fire It Up — Steve Cropper 

 

Best Folk Album

They’re Calling Me Home — Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi – WINNER 

One Night Lonely [Live] — Mary Chapin Carpenter

Long Violent History — Tyler Childers

Wednesday (Extended Edition) — Madison Cunningham 

Blue Heron Suite — Sarah Jarosz

 

Best Regional Roots Music Album

Kau Ka Pe’a — Kalani Pe’a – WINNER 

Live In New Orleans! — Sean Ardoin And Kreole Rock And Soul

Bloodstains & Teardrops — Big Chief Monk Boudreaux

My People — Cha Wa

Corey Ledet Zydeco — Corey Ledet Zydeco 

 

REGGAE

Best Reggae Album

Beauty In The Silence — Soja – WINNER 

Pamoja — Etana

Positive Vibration — Gramps Morgan

Live N Livin — Sean Paul

Royal — Jesse Royal 

10 — Spice

 

GLOBAL MUSIC

Best Global Music Performance

“Mohabbat” — Arooj Aftab – WINNER

“Do Yourself” — Angelique Kidjo & Burna Boy

“Pà Pá Pà” — Femi Kuti

“Blewu” — Yo-Yo Ma & Angelique Kidjo

“Essence” — WizKid Featuring Tems

 

Best Global Music Album

Mother Nature — Angelique Kidjo – WINNER 

Voice Of Bunbon, Vol. 1 — Rocky Dawuni

East West Players Presents: Daniel Ho & Friends Live In Concert — Daniel Ho & Friends 

Legacy + — Femi Kuti And Made Kuti

Made In Lagos: Deluxe Edition — WizKid

 

CHILDREN’S

Best Children’s Music Album

A Colorful World — Falu – WINNER 

Actívate — 123 Andrés

All One Tribe — 1 Tribe Collective

Black To The Future — Pierce Freelon 

Crayon Kids — Lucky Diaz And The Family Jam Band

 

SPOKEN WORD

Best Spoken Word Album

Carry On: Reflections For A New Generation From John Lewis — Don Cheadle – WINNER 

Aftermath — LeVar Burton 

Catching Dreams: Live At Fort Knox Chicago — J. Ivy

8:46 — Dave Chappelle & Amir Sulaiman

A Promised Land — Barack Obama

 

COMEDY

Best Comedy Album

Sincerely Louis CK — Louis C.K. – WINNER 

The Comedy Vaccine — Lavell Crawford

Evolution — Chelsea Handler 

Thanks For Risking Your Life — Lewis Black

The Greatest Average American — Nate Bargatze

Zero F***s Given — Kevin Hart

 

MUSICAL THEATER

Best Musical Theater Album

The Unofficial Bridgerton Musical — Emily Bear, producer; Abigail Barlow & Emily Bear, composers/lyricists (Barlow & Bear) – WINNER 

Andrew Lloyd Webber’s Cinderella — Andrew Lloyd Webber, Nick Lloyd Webber & Greg Wells, producers; Andrew Lloyd Webber & David Zippel, composers/lyricists (Original Album Cast)

Burt Bacharach and Steven Sater’s Some Lovers — Burt Bacharach, Michael Croiter, Ben Hartman & Steven Sater, producers; Burt Bacharach, composer; Steven Sater, lyricist (World Premiere Cast)

Girl From The North Country — Simon Hale, Conor McPherson & Dean Sharenow, producers (Bob Dylan, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)

Les Misérables: The Staged Concert (The Sensational 2020 Live Recording) — Cameron Mackintosh, Lee McCutcheon & Stephen Metcalfe, producers (Claude-Michel Schönberg, composer; Alain Boublil, John Caird, Herbert Kretzmer, Jean-Marc Natel & Trevor Nunn, lyricists) (The 2020 Les Misérables Staged Concert Company)

Stephen Schwartz’s Snapshots — Daniel C. Levine, Michael J Moritz Jr, Bryan Perri & Stephen Schwartz, producers (Stephen Schwartz, composer & lyricist) (World Premiere Cast) 

 

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

The United States Vs. Billie Holiday — Andra Day – WINNER

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

Cruella — (Various Artists)

Dear Evan Hansen — (Various Artists)

In The Heights — (Various Artists)

One Night In Miami… — (Various Artists)

Respect — Jennifer Hudson

 

Best Score Soundtrack For Visual Media (TIE)

The Queen’s Gambit — Carlos Rafael Rivera, composer (tie) – WINNER

Soul — Jon Batiste, Trent Reznor & Atticus Ross, composers (tie) – WINNER

Bridgerton — Kris Bowers, composer

Dune — Hans Zimmer, composer

The Mandalorian: Season 2 – Vol. 2 (Chapters 13-16) — Ludwig Göransson, composer  

 

Best Song Written For Visual Media

“All Eyes On Me” [From Inside] — Bo Burnham, songwriter (Bo Burnham) – WINNER 

“Agatha All Along” [From WandaVision: Episode 7] — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez Featuring Kathryn Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall & Gerald White) 

“All I Know So Far” [From P!NK: All I Know So Far] — Alecia Moore, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (P!nk)

“Fight For You” [From Judas And The Black Messiah] — Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

“Here I Am (Singing My Way Home)” [From Respect] — Jamie Hartman, Jennifer Hudson & Carole King, songwriters (Jennifer Hudson)

“Speak Now” [From One Night In Miami…] — Sam Ashworth & Leslie Odom, Jr., songwriters (Leslie Odom, Jr.)

 

COMPOSING/ARRANGING

Best Instrumental Composition

Eberhard — Lyle Mays, composer (Lyle Mays) – WINNER 

“Beautiful Is Black” — Brandee Younger, composer (Brandee Younger)

“Cat And Mouse” — Tom Nazziola, composer (Tom Nazziola)

“Concerto For Orchestra: Finale” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & Czech National Symphony Orchestra Featuring Antonio Sánchez & Derrick Hodge)

Dreaming In Lions: Dreaming In Lions — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Ensemble) 

 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Meta Knight’s Revenge (From “Kirby Superstar”)” — Charlie Rosen & Jake Silverman, arrangers (The 8-Bit Big Band Featuring Button Masher) – WINNER 

“Chopsticks” — Bill O’Connell, arranger (Richard Baratta)

“For The Love Of A Princess (From “Braveheart”)” — Robin Smith, arranger (HAUSER, London Symphony Orchestra & Robin Smith)

“Infinite Love” — Emile Mosseri, arranger (Emile Mosseri) 

“The Struggle Within” — Gabriela Quintero & Rodrigo Sanchez, arrangers (Rodrigo y Gabriela)

 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

“To The Edge Of Longing (Edit Version)” — Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Czech National Symphony Orchestra & Julia Bullock) – WINNER 

“The Bottom Line” — Ólafur Arnalds, arranger (Ólafur Arnalds & Josin)

“A Change Is Gonna Come” — Tehillah Alphonso, arranger (Tonality & Alexander Lloyd Blake)

“The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire)” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)

“Eleanor Rigby” — Cody Fry, arranger (Cody Fry) 

 

PACKAGE, NOTES, AND HISTORICAL

Best Recording Package

Pakelang — Li Jheng Han & Yu, Wei, art directors (2nd Generation Falangao Singing Group & The Chairman Crossover Big Band) – WINNER 

American Jackpot / American Girls — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)

Carnage — Nick Cave & Tom Hingston, art directors (Nick Cave & Warren Ellis) 

Serpentine Prison — Dayle Doyle, art director (Matt Berninger)

Zeta — Xiao Qing Yang, art director (Soul Of Ears)

 

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition — Darren Evans, Dhani Harrison & Olivia Harrison, art directors (George Harrison) – WINNER

Color Theory — Lordess Foudre & Christopher Leckie, art directors (Soccer Mommy)

The Future Bites (Limited Edition Box Set) — Simon Moore, art director (Steven Wilson)

77-81 — Dan Calderwood & Jon King, art directors (Gang Of Four)

Swimming In Circles — Ramón Coronado & Marshall Rake, art directors (Mac Miller)

 

Best Album Notes

The Complete Louis Armstrong Columbia And RCA Victor Studio Sessions 1946-1966 — Ricky Riccardi, album notes writer (Louis Armstrong) – WINNER 

Beethoven: The Last Three Sonatas — Ann-Katrin Zimmermann, album notes writer (Sunwook Kim) 

Creation Never Sleeps, Creation Never Dies: The Willie Dunn Anthology — Kevin Howes, album notes writer (Willie Dunn)

Etching The Voice: Emile Berliner And The First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895 — David Giovannoni, Richard Martin & Stephan Puille, album notes writers (Various Artists)

The King Of Gospel Music: The Life And Music Of Reverend James Cleveland — Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)

 

Best Historical Album

Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967) — Patrick Milligan & Joni Mitchell, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Joni Mitchell) – WINNER 

Beyond The Music: Her Complete RCA Victor Recordings — Robert Russ, compilation producer; Nancy Conforti, Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Marian Anderson)

Etching The Voice: Emile Berliner And The First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895 — Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Various Artists)

Excavated Shellac: An Alternate History Of The World’s Music — April Ledbetter, Steven Lance Ledbetter & Jonathan Ward, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) 

Sign O’ The Times (Super Deluxe Edition) — Trevor Guy, Michael Howe & Kirk Johnson, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)

Icon: Joni Mitchell was another artist who was recognized before the event as she hit the podium to accept Best Historical Album for Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967)

Icon: Joni Mitchell was another artist who was recognized before the event as she hit the podium to accept Best Historical Album for Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967)

Icon: Joni Mitchell was another artist who was recognized before the event as she hit the podium to accept Best Historical Album for Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967)

 

PRODUCTION

Best Engineered Album, Non-Classical

Love For Sale — Dae Bennett, Josh Coleman & Billy Cumella, Engineers; Greg Calbi & Steve Fallone, Mastering Engineers (Tony Bennett & Lady Gaga) – WINNER 

CINEMA — Josh Conway, Marvin Figueroa, Josh Gudwin, Neal H Pogue & Ethan Shumaker, Engineers; Joe Laporta, Mastering Engineer (The Marias)

Dawn — Thomas Brenneck, Zach Brown, Elton “L10mixedit” Chueng, Riccardo Damian, Tom Elmhirst, Jens Jungkurth, Todd Monfalcone, John Rooney & Smino, Engineers; Randy Merrill, Mastering Engineer (Yebba)

Hey What — Bj Burton, Engineer; Bj Burton, Mastering Engineer (Low) 

Notes With Attachments — Joseph Lorge & Blake Mills, Engineers; Greg Koller, Mastering Engineer (Pino Palladino & Blake Mills)

 

Producer Of The Year, Non-Classical

Jack Antonoff – WINNER

Rogét Chahayed

Mike Elizondo

Hit-Boy

Ricky Reed

Peace: Jack Antonoff earned Producer Of The Year, Non-Classical

Peace: Jack Antonoff earned Producer Of The Year, Non-Classical

Peace: Jack Antonoff earned Producer Of The Year, Non-Classical

 

Best Remixed Recording

“Passenger (Mike Shinoda Remix)” — Mike Shinoda, Remixer (Deftones) – WINNER 

“Back To Life (Booker T Kings Of Soul Satta Dub)” — Booker T, Remixer (Soul Ii Soul)

“Born For Greatness (Cymek Remix)” — Spencer Bastin, Remixer (Papa Roach)

“Constant Craving (Fashionably Late Remix)” — Tracy Young, Remixer (K.D. Lang)

“Inside Out (3scape Drm Remix)” — 3scape Drm, Remixer (Zedd & Griff)

“Met Him Last Night (Dave Audé Remix)” — Dave Audé, Remixer (Demi Lovato & Ariana Grande) 

“Talks (Mura Masa Remix)” — Alexander Crossan, Remixer (Pva)

 

Best Immersive Audio Album

ALICIA — George Massenburg & Eric Schilling, Immersive Mix Engineers; Michael Romanowski, Immersive Mastering Engineer; Ann Mincieli, Immersive Producer (Alicia Keys) – WINNER

Clique — Jim Anderson & Ulrike Schwarz, Immersive Mix Engineers; Bob Ludwig, Immersive Mastering Engineer; Jim Anderson, Immersive Producer (Patricia Barber)

Fine Line — Greg Penny, Immersive Mix Engineer; Greg Penny, Immersive Mastering Engineer; Greg Penny, Immersive Producer (Harry Styles)

The Future Bites — Jake Fields & Steven Wilson, Immersive Mix Engineers; Bob Ludwig, Immersive Mastering Engineer; Steven Wilson, Immersive Producer (Steven Wilson)

Stille Grender — Morten Lindberg, Immersive Mix Engineer; Morten Lindberg, Immersive Mastering Engineer; Morten Lindberg, Immersive Producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)

 

Best Engineered Album, Classical

Chanticleer Sings Christmas — Leslie Ann Jones, engineer (Chanticleer) – WINNER 

Archetypes — Jonathan Lackey, Bill Maylone & Dan Nichols, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion)

Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears — Richard King, engineer (Yo-Yo Ma & Emanuel Ax)

Beethoven: Symphony No. 9 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck, Mendelssohn Choir Of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra) 

Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony Of A Thousand’ — Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel, Fernando Malvar-Ruiz, Luke McEndarfer, Robert Istad, Grant Gershon, Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus, Pacific Chorale & Los Angeles Philharmonic)

 

Producer Of The Year, Classical

Judith Sherman – WINNER 

Blanton Alspaugh

Steven Epstein

David Frost

Elaine Martone 

 

CLASSICAL

Best Orchestral Performance

“Price: Symphonies Nos. 1 & 3” — Yannick Nézet-Séguin, conductor (Philadelphia Orchestra) – WINNER 

“Adams: My Father Knew Charles Ives; Harmonielehre” — Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony Orchestra)

“Beethoven: Symphony No. 9” — Manfred Honeck, conductor (Mendelssohn Choir Of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra)

“Muhly: Throughline” — Nico Muhly, conductor (San Francisco Symphony) 

“Strauss: Also Sprach Zarathustra; Scriabin: The Poem Of Ecstasy” — Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony Orchestra)

 

Best Opera Recording

“Glass: Akhnaten” — Karen Kamensek, conductor; J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Zachary James & Dísella Lárusdóttir; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) – WINNER 

“Bartók: Bluebeard’s Castle” — Susanna Mälkki, conductor; Mika Kares & Szilvia Vörös; Robert Suff, producer (Helsinki Philharmonic Orchestra) 

“Janáček: Cunning Little Vixen” — Simon Rattle, conductor; Sophia Burgos, Lucy Crowe, Gerald Finley, Peter Hoare, Anna Lapkovskaja, Paulina Malefane, Jan Martinik & Hanno Müller-Brachmann; Andrew Cornall, producer (London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus & LSO Discovery Voices)

“Little: Soldier Songs” — Corrado Rovaris, conductor; Johnathan McCullough; James Darrah & John Toia, producers (The Opera Philadelphia Orchestra)

“Poulenc: Dialogues Des Carmélites” — Yannick Nézet-Séguin, conductor; Karen Cargill, Isabel Leonard, Karita Mattila, Erin Morley & Adrianne Pieczonka; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

 

Best Choral Performance

“Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony Of A Thousand'” — Gustavo Dudamel, conductor; Grant Gershon, Robert Istad, Fernando Malvar-Ruiz & Luke McEndarfer, chorus masters (Leah Crocetto, Mihoko Fujimura, Ryan McKinny, Erin Morley, Tamara Mumford, Simon O’Neill, Morris Robinson & Tamara Wilson; Los Angeles Philharmonic; Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus & Pacific Chorale) – WINNER 

“It’s A Long Way” — Matthew Guard, conductor (Jonas Budris, Carrie Cheron, Fiona Gillespie, Nathan Hodgson, Helen Karloski, Enrico Lagasca, Megan Roth, Alissa Ruth Suver & Dana Whiteside; Skylark Vocal Ensemble) 

“Rising w/The Crossing” — Donald Nally, conductor (International Contemporary Ensemble & Quicksilver; The Crossing)

“Schnittke: Choir Concerto; Three Sacred Hymns; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons” — Kaspars Putniņš, conductor; Heli Jürgenson, chorus master (Estonian Philharmonic Chamber Choir)

“Sheehan: Liturgy Of Saint John Chrysostom” — Benedict Sheehan, conductor (Michael Hawes, Timothy Parsons & Jason Thoms; The Saint Tikhon Choir)

“The Singing Guitar” — Craig Hella Johnson, conductor (Estelí Gomez; Austin Guitar Quartet, Douglas Harvey, Los Angeles Guitar Quartet & Texas Guitar Quartet; Conspirare)

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears” — Yo-Yo Ma & Emanuel Ax – WINNER 

“Adams, John Luther: Lines Made By Walking” — JACK Quartet

“Akiho: Seven Pillars” — Sandbox Percussion

“Archetypes” —Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion 

“Bruits” — Imani Winds

 

Best Classical Instrumental Solo

“Alone Together” — Jennifer Koh – WINNER

“An American Mosaic” —Simone Dinnerstein

“Bach: Sonatas & Partitas” — Augustin Hadelich

“Beethoven & Brahms: Violin Concertos” — Gil Shaham; Eric Jacobsen, conductor (The Knights)

“Mak Bach” — Mak Grgić

“Of Power” — Curtis Stewart

 

Best Classical Solo Vocal Album

Mythologies — Sangeeta Kaur & Hila Plitmann (Virginie D’Avezac De Castera, Lili Haydn, Wouter Kellerman, Nadeem Majdalany, Eru Matsumoto & Emilio D. Miler) – WINNER 

Confessions — Laura Strickling; Joy Schreier, pianist

Dreams Of A New Day – Songs By Black Composers — Will Liverman; Paul Sánchez, pianist 

Schubert: Winterreise — Joyce DiDonato; Yannick Nézet-Séguin, pianist

Unexpected Shadows — Jamie Barton; Jake Heggie, pianist (Matt Haimovitz)

 

Best Classical Compendium

Women Warriors – The Voices Of Change — Amy Andersson, conductor; Amy Andersson, Mark Mattson & Lolita Ritmanis, producers – WINNER 

American Originals – A New World, A New Canon — AGAVE & Reginald L. Mobley; Geoffrey Silver, producer

Berg: Violin Concerto; Seven Early Songs & Three Pieces For Orchestra — Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer

Cerrone: The Arching Path — Timo Andres & Ian Rosenbaum; Mike Tierney, producer

Plays — Chick Corea; Chick Corea & Birnie Kirsh, producers 

 

Best Contemporary Classical Composition

“Shaw: Narrow Sea” — Caroline Shaw, composer (Dawn Upshaw, Gilbert Kalish & Sō Percussion) – WINNER 

“Akiho: Seven Pillars” — Andy Akiho, composer (Sandbox Percussion)

“Andriessen: The Only One” — Louis Andriessen, composer (Esa-Pekka Salonen, Nora Fischer & Los Angeles Philharmonic)

“Assad, Clarice & Sérgio, Connors, Dillon, Martin & Skidmore: Archetypes” — Clarice Assad, Sérgio Assad, Sean Connors, Robert Dillon, Peter Martin & David Skidmore, composers (Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion)

“Batiste: Movement 11′” — Jon Batiste, composer (Jon Batiste) 

 

MUSIC VIDEO/FILM

Best Music Video

“Freedom” — Jon Batiste; Alan Ferguson, video director; Alex P. Willson, video producer – WINNER 

“Shot In The Dark” — AC/DC; David Mallet, video director; Dione Orrom, video producer 

“I Get A Kick Out Of You” — Tony Bennett & Lady Gaga; Jennifer Lebeau, video director; Danny Bennett, Bobby Campbell & Jennifer Lebeau, video producers

“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon; Collin Tilley, video director

“Happier Than Ever” — Billie Eilish; Billie Eilish, video director; Michelle An, Chelsea Dodson & David Moore, video producers

“Montero (Call Me By Your Name)” — Lil Nas X; Lil Nas X & Tanu Muino, video directors; Frank Borin, Ivanna Borin, Marco De Molina & Saul Levitz, video producers

“Good 4 U” — Olivia Rodrigo; Petra Collins, video director; Christiana Divona, Marissa Ramirez & Tiffany Suh, video producers

 

Best Music Film

Summer Of Soul, Ahmir “Questlove” Thompson, video director; David Dinerstein, Robert Fyvolent & Joseph Patel, video producers (Various Artists) – WINNER 

Inside, Bo Burnham, video director; Josh Senior, video producer (Bo Burnham)

David Byrne’s American Utopia, Spike Lee, video director; David Byrne & Spike Lee, video producers (David Byrne)

Happier Than Ever: A Love Letter To Los Angeles, Patrick Osborne & Robert Rodriguez, video directors (Billie Eilish)

Music, Money, Madness…Jimi Hendrix In Maui, John McDermott, video director; Janie Hendrix, John McDermott & George Scott, video producers (Jimi Hendrix) 

His moment: Just a week after his awkward acceptance speech moment during the Oscars after the Chris Rock/Will Smith altercation Ahmir 'Questlove' Thompson accepted the trophy for Best Music Film on behalf of Summer Of Soul

His moment: Just a week after his awkward acceptance speech moment during the Oscars after the Chris Rock/Will Smith altercation Ahmir 'Questlove' Thompson accepted the trophy for Best Music Film on behalf of Summer Of Soul

His moment: Just a week after his awkward acceptance speech moment during the Oscars after the Chris Rock/Will Smith altercation Ahmir ‘Questlove’ Thompson accepted the trophy for Best Music Film on behalf of Summer Of Soul

Leave a Reply

Your email address will not be published.